האם יש סודות להשקעה בשוק ההון

ג'יימס אושונסי כתב את הספר המושלם בשביל אנשים שחושבים שהשקעה חייבת להיות מסוכנת ומסובכת. זהו גם הספר המושלם בשביל אנשים הרוצים לחשוב שהם יכולים להיות יותר חכמים מהשוק. בספר הזה מצויות הוכחות אקדמיות ומספריות ששיטת השקעות פסיבית או מכאנית תתגבר ברוב המקרים על מערכת אנושית של השקעות… ואפילו על משקיעים מקצועיים כמו מנהלי קרנות. הספר הזה גם מסביר מדוע תשעה מתוך עשרה משקיעים אינם עושים כסף."
` "או`שונסי כותב גם, "כולם (הוא מדבר על מנהלי כספים) חושבים שיש להם תובנות, אינטליגנציה ויכולת מעולות לבחור מניות מצליחות, ובכל זאת 80 אחוזים מהם מפגרים תמיד אחרי הביצועים של מדד ה- 500 S&P". במילים אחרות, שיטה מכאנית טהורה לבחירת מניות גוברת על 80 אחוזים מבוחרי המניות המקצועיים. המשמעות היא שגם אם לא היה לך מושג על בחירת מניות, היית יכול להצליח יותר מאשר רוב אלה המכונים מקצוענים מנוסים ומשכילים, אם רק היית פועל בשיטת השקעות מכאנית לחלוטין ולא אינטואיטיבית. זה בדיוק מה שאמר האב העשיר: "זה אוטומטי." או – ככל שתחשוב פחות, כך תעשה יותר כסף עם פחות סיכונים ועם הרבה פחות דאגות."
מתוך המדריך להשקעות של אבא עשיר, אבא עני, מאת רוברט קיוסאקי, עמודים (94-95)
עדות נוספת לכך שאסטרטגיית קנה והחזק (Buy and Hold) מנצחת את מרבית מנהלי הקרנות, ניתן למצוא במחקר שביצע מר ג'ון בוגל. מר בוגל הוא מייסד ומנכ"ל לשעבר של חברת Vanguard, אשר מנהלת למעלה מטריליון דולר. במסגרת לימודיו של בוגל הוא ביצע תזה שבה בחן את ביצועי קרנות הנאמנות לעומת ביצעיו של מדד S&P 500 (חמש מאות החברות הגדולות בארצות הברית). הוא מצא שלמעשה שלושה מתוך כל ארבעה מנהלי קרנות לא הצליחו לבחור מניות טובות יותר מאשר הממוצע של השוק. דבר זה הוביל את מר בוגל לפתוח את תעודת הסל הראשונה בעולם אשר עקבה אחרי ביצוע של חמש מאות החברות הגדולות בארצות הברית.
נכניס למשוואה את העלויות הנוספות שיש לקרנות נאמנות כמו דמי ניהול, עמלת רכישה, שיעור הוספה ועוד. וכך מקבלים שבכל שנה מרבית מנהלי הקרנות אינם "מכים" את המדדים.
שאלה נוספת שצריך לשאול היא האם אותם מנהלי קרנות אשר הכו את המדד בשנה אחת אכן מכים את המדד שנה אחר שנה. התשובה היא לא. משמעות הדבר היא שהעובדה שהם הכו את המדד בשנה הייתה יד המקרה ולא תוצאה של אסטרטגיה מוצלחת. לסיכום המסקנה היא ברורה, אם אין לכם אלטרנטיבת השקעה אטרקטיבית במיוחד, השקיעו פשוט בתעודת סל אשר עוקבת אחרי המדד המוביל. ולפני שאתם באים להפקיד את כספכם אצל מנהל קרן כזה או אחר תשאלו את עצמכם מה הערך המוסף שלו? מדוע שהוא יצליח להשיג תשואה עודפת שנה אחר שנה במקום שהאחרים נכשלו בו.

התגובות סגורות