מינוף מסוכן

מינוף הוא השימוש בנכסים פיננסים כגון אופציות או חוזים עתידיים או בהון מלווה כדי להגדיל את הסיכוי להחזר על השקעה. חברות לרוב עושות שימוש במינוף כדי להגדיל את ההחזר למניה, כאשר מינוף עשוי למקסם את הרווחים (וההפסדים). מנגד, הקטנת מינוף היא פעולה של הפחתת ההלוואות.
מינוף מפתה אתכם? בואו נמנף פי שתיים! בואו נמנף פי 100! אפשר גם למנף פי 400! זה מה שבתי השקעות מציעים לכם. אז מה הבעיה? במקום להרוויח 10,000 שקלים נרוויח 1,000,000 שקלים. הדרך להתעשר מעולם לא הייתה קלה כל כך.
מה עומד מאחורי המינוף? מדוע בתי ההשקעות בארץ ובעולם מאפשרים לנו לבצע מינוף? מה עומד מאחורי זה? מה הם מרוויחים מהמינוף שלנו? התשובה היא פשוטה: מרבית המשקיעים אינם מקצוענים ולכן אינם מבינים את הסכנות במינוף. ולא מעט סוחרים נופלים במלכודת של כותרות שיווקיות כמו "איך להרוויח 70% תשואה תוך פחות משעה".
חברים יקרים שימו לב, כאשר אתם לוקחים מינוף של פי שתיים, אתם למעשה לוקחים הלוואה של 100% ביחס לקרן שלכם (הכסף שבאמת שייך לכם), וכאשר אתם לוקחים מינוף של פי 50, אתם לוקחים הלוואה של 4900% ביחס לקרן שלכם.
אם תבצעו מינוף של פי 100, והמניה שלכם, לצורך העניין עולה ב 1%, אזי אתם תרוויחו למעשה 100% על הקרן שלכם (הכסף שבאמת שייך לכם). מדהים! אולם זה הוא רק צד אחד של המטבע. אם המניה תרד ב 1%, הכסף שלכם יימחק! סוף המשחק, הכסף הלך ללא שוב.
מוטלת עליכם האחריות להבין שמינוף מאפשר לנו להגדיל את הסיכוי, יחד עם זאת הוא מגדיל את הסיכון באותה מידה. בסופו של דבר, השקעה נמדדת לפי היחס סיכוי סיכון שלה. מינוף אינו משנה את יחס הסיכוי סיכון של העסקה, אולם מקרב אותנו לסכנה של מחיקת הקרן!
יחד עם כל מה שנאמר, לעתים מומלץ להשתמש במינוף. אם למשל הסיכון בהשקעה הוא נמוך ממה שהלקוח היה רוצה, ניתן למנף את ההשקעה שלו, עד להגעה לרמת הסיכון הרצויה. נציין שלפעמים רמת הסיכון של ההשקעה גדולה מזו שהלקוח מעוניין בה, ואז ניתן לבצע מינוף "חלקי" (או מינוף "שלילי"), זאת אומרת למנף פי 0.5, כלומר להשקיע רק מחצית מהכסף ואת שאר הכסף להשאיר במזומן.
לסיכום, עליכם להיות מאוד זהירים עם הכסף שלכם. הטעות של מינוף גבוה היא טעות שרבים נופלים בה, ולא רק בשוק ההון. גם בשוק הנדל"ן יש הלוקחים הלוואה על אחוז גדול מאוד מהנכס. ואז כשהנכס מעבד מערכו והם נאלצים למכור אותו בעל כורחם, הם עשויים להפסיד 100% מהכסף המקורי שלהם ואף יותר ולהישאר בחובות לבנקים. היו זהירים ומחושבים ותדאו בדיוק כמה כסף אתם מסכנים.
אז בפעם הבעה שאתם שומעים את המילה מינוף תזכרו מה משמעות המילה מינוף :
מינוף = הלוואה
מינוף = סכנה
מינוף = אשליה
השתמשו במינוף בזהירות ובחכמה.

התגובות סגורות