כיצד מחשבים תעודות סל?

לפני שנענה על השאלה כיצד מחשבים תעודות סל יש מקום להסביר תחילה מהן תעודות סל. תעודות סל הם כלים פיננסיים המאפשרים לאדם לקבל פיזור של השקעה על פני כמה מדדים בו זמנית. בדומה לתיק השקעות רק עם אסטרטגיית ניהול קבועה וידועה מראש.
בעוד שתיק השקעות הוא תיק פרטי אשר נבנה יחד עם מנהל ההשקעות בהתאם להעדפות הפרטיות של המשקיע וניתן לשנות גם את הפיזור וגם את המדדים בכל רגע נתון, תעודת סל היא תיק סגור שבו נקבע מראש אופן הפיזור ואסטרטגיית הניהול, ואין שום דרך לשנות זאת.
היתרון של תעודות סל טמון בכך שהוא פוטר אותנו למעשה מקבלת החלטות ניהול. ברגע שהכל קבוע וידוע מראש אנחנו למעשה חופשיים, פטורים מדאגות או מהצורך להיות מעורבים. זאת בדיוק הסיבה שמדובר על כלי פנטסטי למשקיעים שאינם מעוניינים להיות מעורבים בתהליך ניהול הכסף.
בשוק קיים מבחר רב של תעודות סל שונות, כך שהמשקיע יוכל לבחור לפחות תעודת סל אחת שמתאימה לו הן מבחינת המדדים שלה, הן מבחינת אסטרטגיית הניהול וכך גם מהביצועים שלה. כמובן שאחד מהקריטריונים החשובים ביותר לבחירת תעודת סל היא על בסיס הביצועים שהיא הצליחה לייצר.

אופן חישוב של תעודות סל

מחיר תעודת הסל הוא למעשה נגזרת של מחיר המדד שאליו היא חשופה, לכן בכדי לקבוע את מחירה של תעודת הסל צריך לבדוק את מצב המדדים בכל רגע נתון. הנגזרת מחושבת על ידי נוסחא שמוצגת בתשקיף של תעודת הסל והיא שומרת על יחס קבוע בין מחיר התעודה לבין מחיר נכס הבסיס שאליו היא מוצמדת. באופן כזה ניתן לחשב בכל רגע נתון את עלות התעודה.
בחן את עצמך
בכדי לענות על השאלה האם תעודת סל מתאימה לי כמשקיע יש לשאול כמה שאלות תחילה.
ראשית, מהו גובה הסכום שאותו תרצה להשקיע, האם אתה מחפש השקעה צנועה של כמה אלפי שקלים או שיש לך המון כסף לטובת העניין?

עד כמה אתה אוהב או שונא סיכונים?

אהבת סיכון היא אחד הקריטריונים החשובים ביותר לאיבחונו של המשקיע והתאמה של הכלים הפיננסיים המתאימים לו ביותר. כל משקיע חייב להכיר את עצמו בכדי לדעת לאן נכון לו להכנס ולאן לא.
מה פרק הזמן להשקעה? האם מדובר על השקעה לטווח קצר של כמה שבועות או כמה חודשים, או שמדובר על תקופות ארוכות יותר להשקעה של כמה שנים לפחות?
מה מידת המעורבות שאותה היית רוצה להביע בהשקעה שלך? האם אתה משקיע שרוצה להיות מעורב בכל רגע נתון או שאתה מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה שלהם? רובינו לא בקיאים בחוקיות של שוק ההון או באופן ההתנהלות שלו, זוהי מלכודת מסוכנת מאד משום שהיא יכולה להוביל להפסדים רבים. אם אתם לא רוצים להיות מעורבים תעודות סל הוא האפיק המושלם עבורכם.