גיוס הון

גיוס הון פירושו הגדלתו של ההון העצמי שבידי עסק מסוים, ובמילים פשוטות – גיוס כסף עבור העסק. עסקים זקוקים לגיוס הון מסיבות שונות: בראש ובראשונה זקוקים לו עסקים חדשים (זהו גיוס הון ראשוני) אך גם עסקים וותיקים שנקלעו לקשיים כלכליים או שעסקים מעוניינים להרחיב ולפתח את פעילותם, זקוקים לגיוס הון. גיוס ההון זכה, פעמים רבות, לכותרות בשנים האחרונות בשל חברות ההזנק (“סטארט-אפ”) בתחום ההיי-טק. החברות הללו נזקקו להון עוד בטרם היה ברור שהמוצר הייחודי שבידיהן אכן רווחי, ולכן ההשקעה בהן נחשבה להשקעה בסיכון גבוה. אולם לגיוס הון, ובעיקר הון ראשוני, זקוק כל עסק בכל תחום.

שיטות לגיוס הון

קיימות מספר דרכים לגיוס הון. הדרכים המרכזיות לגיוס הון עבור עסקים הן:
• הנפקה בבורסה ומכירת אגרות חוב.
• גיוס הון מבנקים.
• גיוס הון ממשקיעים פרטיים.
• גיוס הון משותפים חדשים לעסק.
• גיוס הון מקרנות הון סיכון.
• גיוס הון מחממות טכנולוגיות ומקרנות ממשלתיות שונות, כדוגמת הקרן לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה.

הדרכים השונות מתאימות לסוגי עסקים שונים: גיוס הון ראשוני, למשל, הוא המסובך ביותר, משום שהעסק עדיין אינו רווחי ולמשקיע אין שום ערובה לכך שכספו יוחזר. לכן, פחות סביר שההון יגויס באמצעות הבורסה, הבנקים או משקיעים פרטיים “שמרניים”, וסביר יותר שהוא יגויס באמצעות חברים, משפחה, משקיעים פרטיים שמוכנים ליטול סיכון או באמצעים ייחודיים לעסקים בהקמה, כמו חברות הון סיכון וחממות טכנולוגיות. לעומת זאת, עסקים מוכרים ומצליחים יגייסו בקלות רבה יותר הון מבנקים, ממשקיעים פרטיים או משותפים, ויוכלו גם להנפיק את העסק בבורסה או למכור אגרות חוב. בכל מקרה, גיוס ההון דורש כמעט תמיד להכין תוכנית עסקית מקיפה, המפרטת את האסטרטגיה של העסק, יעדיו והאמצעים ולמימושם.

איך לגייס הון?

גיוס הון הוא קריטי לכל עסק שרוצה להתפתח ולהתקדם. הוא קריטי במיוחד עבור עסק בשלביו הראשונים, שתלוי באופן מוחלט בגיוס הון ראשוני לצורך הקמתו. לכן צריך למצוא חברה עם הצוות המקצועי של מומחים מנוסים בתחום גיוס ההון, שמתמחים בגיוס הון בשיטות שונות למגוון סוגי העסקים. חברה מקצועית ואמינה מסייע לעסקים, הן בגיוס ההון עצמו והן בתהליכים הנלווים אליו, כגון הכנת תכנית עסקית או ייעוץ עסקי. לאחר פגישת הייעוץ הראשונה (שנערכת בדרך כלל ללא תשלום), יעניקו לכם המומחים  ליווי צמוד, מקצועי ואמין, במחירים סבירים, שימשך לכל אורך תהליך גיוס ההון.