מהן אופציות ואיך משקיעים?

אופציה היא חוזה שנותן לרוכש את הזכות, אך לא את החובה, לרכוש או למכור את נכס הבסיס במחיר ידוע מראש, בתאריך ידוע מראש או לפניו. אופציה, בדיוק כמו מניה, נחשבת לנייר ערך. התנאים של החוזה  מחייבים וברורים, ולא ניתן לשנותם בשום שלב.
על מנת להבין טוב יותר מהי אופציה, נשתמש בדוגמה יומיומית ברורה:
החלטתם, למשל, לרכוש בית שעולה מליון ש”ח, אך אין כרגע ברשותכם את הסכום הדרוש. אתם מעניינים לרכוש אותו בעוד חצי שנה, שבו תשיגו את הכסף הנדרש. אחרי משא ומתן, בעל הבית מוכן לחתום איתכם על חוזה, בו הוא נותן לכם את הזכות לרכוש את הבית בעוד כחצי שנה תמורת מיליון ש”ח, אך דורש על הדחיה והאי נוחות תשלום של 50,000 ש”ח במועד חתימת החוזה.

דוגמאות של השקעה באופציות

מקרה א’– בחודשים האחרונים בשוק הייתה עליית מחירים חדה והשגתם את הכסף. ערך הדירה עלה ב- 8% ושוויו עומד על 1,080,000. היות ויש לנו זכות לרכוש את הבית במיליון ש”ח, אנו יכולים לממש את האופציה מול בעל הנכס ולקנות אותו במיליון ש”ח, בנוסף ל-50 אלף ששילמנו.  חסכנו 30,000 ש”ח.
מקרה ב’– בחצי שנה מאז שחתמתם על החוזה והשגתם את הכסף היה מיתון חמור במשק ומחיר הבית נפל ב 10%. כעת שוויו 900,000 ש”ח. היות ובחוזה שחתמתם יש לכם את הזכות לרכוש את הנכס, אך לא את החובה, אתם יכולים לבטל את הרכישה, ולקנות בית באזור תמורת הסכום של 900,000 ש”ח. בנוסף ל- 50 אלף ש”ח ששילמנו, חסכנו  50,000 ש”ח (לעומת רכישה תמורת מיליון ש”ח).
דוגמה זו, מדגימה שתי נקודות חשובות ביחס להשקעות באופציות:
הראשונה, כאשר מבצעים השקעות באופציות , יש זכות אך לא חובה, לבצע את העסקה. המשקיע יכול לתת לאופציות שברשותו לפקוע בשלב שהן מאבדות מערכן. במקרה זה, אתם מאבדים 100% מגובה ההשקעה שלכם.
השניה, אופציה היא רק חוזה שמשתנה בהתאם לנכס הבסיס שעליו הנפיקו השקעות באופציות. בגלל סיבה זו, אופציות נקראות גם “נגזרים”, המשמעות היא ששווי האופציות נגזר משווי נכס הבסיס, כמו שבמקרה שלנו משווי הבית. ברוב המקרים נכסי הבסיס עבור אופציות הם מניות, סחורות ומדדים.

אופציות call – אופציות put

כאשר מדברים על אופציות call – למחזיק באופציה יש זכות  לרכוש את נכס הבסיס במחיר כלשהו שנקבע, תוך תקופת זמן מסוייימת המשתנה מאופציה לאופציה. כאשר מחזיקים אופציה call, זהה הדבר לפוזיצית השקעות הנקראת long. הכוונה היא שהמשקיע קונה נכס מסויים, לדוגמה מניות, ומקווה להרווויח מעליית ערך המניה. כך שבעצם מחזיקי אופציות ה-call מקווים שמחירו של נכס הבסיס יעלה לפני שהאופציה פוקעת,  וכך השווי של האופציה שלהם יגדל.
כאשר מדברים על השקעות באופציות  put – למחזיק האופציה יש את הזכות למכור את נכס הבסיס במחיר שנקבע מראש, תוך תקופת זמן מסויימת המשתנה מאופציה לאופציה. החזקת אופציות put  דומה למכירה בחסר של נכס הבסיס. ככל שמחירו של נכס הבסיס ילך וירד, ירוויח המשקיע יותר כסף.