מתי ניתן לממש אופציות ולהרוויח?

אחת השאלות הנפוצות ביותר בין משקיעים בבורסה היא: מתי ניתן לממש ולמכור את ההשקעות? הרבה פעמים אנו מבצעים השקעות תוך אמונה שהן יניבו רווחים, ומתעלמים לגמרי מהאפשרות שנצטרך למכור אותן במהירות כדי לחתוך הפסדים. חשוב לבדוק לפני השקעה איך אפשר לקבל את הכסף בחזרה במקרה הצורך. לדוגמה, מניות ותעודות ניתן למכור כל יום (שיש מסחר) במהלך כל שעות המסחר, והפעולה לוקחת מספר שניות. אך מנגד, קרנות נאמנות ניתן למכור רק פעם ביום, ויש נכסים כמו איגרות חוב מסויימות, או השקעות בפקדונות מובנים של הבנקים, שבהן תתקשו לממש את הנכסים ולפעמים הכסף שלכם יהיה “נעול ” למשך הרבה מאוד זמן.
כדי לענות לשאלה של הכותרת חייב לענות לעוד כמה שאלות חשובות:

1. כמה ניתן להרוויח מההשקעה שלכם?

ישנן השקעות כמו אג”חים, שבהן אנו יודעים בדיוק מה תהיה התשואה שלנו (במידה והחברה משלמת כפי שהתחייבה), ואנו יכולים לחשב את ההחזר שלנו. מנגד, ישנן השקעות כמו מניות ואופציות, שבהן אנו לא יכולים לדעת מה תהיה התשואה שלנו. חשוב לזכור, שמאוד מסוכן לבצע השקעות ע”פ תשואות עבר, שכן תשואות עבר אינן הבטחה לתשואות דומות בעתיד. הדבר חשוב במיוחד בתחומים כמו קרנות נאמנות וקרנות פנסיה.

2. לאיזה סוג של רווחים יש לצפות?

הכוונה היא לא כמה כסף אפשר להרוויח, אלא איזה סוג של רווחים אתם צפוים לקבל מההשקעות שביצעתם. לדוגמה: בביצוע השקעות באג”ח מקבלים רווחים ע”י תשלומי ריבית בתקופות ידועות (לרוב פעמיים בשנה). השקעות במניות יכולות להניב רווחים שונים, כגון חלוקת דיבידנד או צמיחה בערך המניה. כל משקיע צריך לבחור את סוג הרווח לו הוא זקוק ביותר. למשל אדם מבוגר לרוב יעדיף השקעה סולידית באג”ח שמשלמת ריבית קבועה פעם בחצי שנה והכסף משמש ככקצבה, ואדם צעיר יעדיף להשקיע במניות עם פוטנציאל צמיחה.

3. האם ההשקעות מגוונות מספיק?

יש השקעות שהן עדיפות על השקעות אחרות, אך חשוב לא להשקיע רק בנכס מסוג אחד, או כמו שהביטוי המפורסם אומר, לא לשים את כל הביצים בסל אחד. חוץ מהמובן מאליו, שהסיכון עולה כשרוב הכסף נמצא במקום אחד ואם המניה או האג”ח שהשקעתם בו ירדו, יש סיכוי לאובדן רציני של כסף, יש שיקול נוסף, ההשפעה על ההשקעות שלכם. לדוגמה, ירידה בריבית במשק, יכולה לגרום לעליה במחיר המניות, אך לירידה במחיר אג”ח ממשלתי. ולכן מאוד חשוב לפזר השקעות בצורה חכמה.

4. האם יש הטבות מס לסוג השקעות שבחרתם?

לא כל רווחי ההון מטופלים בצורה שווה. לדוגמה, כאשר אתם מבצעים השקעות בקופות גמל או קרנות פנסיה ישנן הטבות מס משמעותיות על סוג זה של השקעות, שכן המדינה מעוניינת שאזרחיה יחסכו כסף, ובכך הרבה פעמים, גם אם אתם חושבים שאתם יכולים להרוויח לבד יותר כסף, שווה לבדוק מה ההבדל במיסוי ומה בסופו של יום יותר משתלם בשבילכם.