העקרונות של ניתוח טכני

בוודאי יצא לכם פעם לשמוע את המשפט המפורסם כי ההיסטוריה חוזרת על עצמה. משפט זה, הוא אחד מארבעת העקרונות המרכזיים, של שיטת ניתוח מיוחדת לשוק ההון, הנקראת ניתוח טכני. התפקיד של ניתוח טכני, בניגוד לנהוג לחשוב, הוא לא לחזות במדויק איך תתנהג מגמה, או איך יתנהג למחרת שוק ההון – כלי ניתוח זה, מאפשר למשקיעים למעשה להבין יותר לקראת מה הם עומדים, ונותן כלים לעבוד בעולם של אי וודאות. אם אתם נוהגים להשקיע במסחר בשוק ההון, הרי שהכלי של ניתוח טכני חשוב מאד עבורכם, על מנת למקסם את ריווחיכם.

נותן דגש לפסיכולוגיית ההמון
אחד מהעקרונות הנוספים שקשורים מאד לתחום של ניתוח טכני, הוא שתמיד יש לבצע את הסחר במניה, בהתאם למגמה שמתפתחת סביבה. במילים אחרות – שחה עם הזרם, ואל תלך נגדו. אם המניה מתחילה לרדת ולשקוע – זה לא הזמן להתחיל לקחת סיכונים מיותרים. מצד שני, אם מתחילים לזהות תנודה חיובית סביב המגמה (בתחום של ניתוח טכני זה נקרא: הכיוון הנכון), כמובן שצריך לפעול בהתאם, ואולי לרכוש את המניה הזו. הרעיון הוא בכל מקרה זהה – לצמצם את ההפסדים למינימום.

השוק חוזר על עצמו
למעשה, עוד עקרון ברור מאד בתחום של ניתוח טכני, זה שהשוק נוהג לחזור על עצמו שוב ושוב. התנודות של השוק, גם אם הן קיצוניות, תמיד יאזנו את עצמן בסופו של דבר. ניתוח טכני, אם כן, יוצר לעצמו בסיס חזק מאד – כי אם השוק חוזר על עצמו, סימן שבמוקדם או במאוחר, כמעט כל מניה באשר היא, תרד או תעלה, ולעולם לא תישאר בעלת ערך קבוע. בהתאם לבדיקת נתוני השינוי של המניות – אפשר לנסות ולראות האם בקרוב הן יחוו שינוי מסוים.

תמיד עובדים עם הגרף
אחד הכלים המרכזיים בתחום של ניתוח טכני, הוא הגרף. בתוך ניתוח טכני עובדים למעשה עם מספר גרפים שונים, אך לכולם יש תפקיד זהה – לספק למשקיע את הניתוח הטוב ביותר למניה או לחלקים שונים משוק ההון, כדי שידע לקראת מה הוא עומד.