שימוש נבון במינוף

אחד מסודות קסמו של שוק הפורקס למשקיע הבודד טמון ביכולת למנף את השקעתנו לסכומים גבוהים ואטרקטיביים במיוחד.  המונח מינוף מתייחס ליחס בין השקעתנו לסכום המסחר שלנו בפועל. פלטפורמות למסחר במט”ח מעניקות לסוחרים דרכם מעין הלוואות של הון המאפשרות לסוחר לבצע פעולות בסכומים גבוהים הרבה יותר מאלה שהושקעו בפועל. כך למשל, במידה וחדר המסחר שלנו מאפשר לנו לסחור במינוף ביחס של 1:200 – משמעות הדבר היא שבהשקעה של 100$ בעסקה אנו סוחרים למעשה בסכום של 20,000$! בפועל, אם כן,  על כל דולר שהשקענו קיבלנו 200$ למסחר מן הדילר, מה שממקסם באופן משמעותי את הסכום הריאלי אותו אנחנו יכולים להרוויח.

עם זאת יש תמיד לזכור, בפורקס, כמו בשווקים אחרים, ככל שאנחנו מגדילים את אפשרויות הרווח שלנו אנו מגדילים גם את רמת הסיכון בה אנו פועלים. כך כשאנחנו סוחרים במינופים גבוהים, אנחנו יכולים ביתר קלות להפסיד את סכום ההשקעה שלנו, שכן תנודות קלות במינופים גבוהים יכולים להיות שקולים לחלק נכבד מסכום ההשקעה שלנו או אפילו לכולו.  כך למשל, מסחר במינוף של 1:00, כל תנודה של השוק במאה פיפסים נגדנו יכולה למחוק לנו את חשבון המסחר. במינופים גבוהים יותר, הסיכון גדל בהתאם, ובמינוף של 1:200 למשל השוק יצטרך לנוע 50 פיפסים בלבד נגדנו על מנת למחוק לנו את מאזן המסחר שלנו.  עדיין שימוש במינוף גבוה קוסם ללא מעט סוחרים שכן, במקרה של רווח להרוויח אלפי אחוזים יותר מהגובה הריאלי של השקעתם בעוד שבמקרה של הפסד, הם לא יפסידו יותר מאשר גובה השקעתם הראשוני.

עדיין, למרות הפיתוי שבדבר, יש להיזהר מאוד בעת שימוש במינוף ולעשות זאת בתבונה.  זיכרו היטב, את פוטנציאל הסיכון הקיים באפשרויות מינוף גבוהות מדי. בתור סוחרים מתחילים אל תתפתו להיכנס לפוזיציות במינופים הגבוהים מ-1:100 . היכנסו לפוזיציה ברמות מינוף סבירות ושיקלו להגדיל אותם רק אם אתם באמת נוכחים כי מתחילה מגמה חיובית בשוק המט””ח. זיכרו תמיד, מינופים גבוהים הופכים את פונציאל הרווח בפורקס לגבוהים מאוד, עם זאת מינוף יתר הוא גם עקב האכילס של לא מעט סוחרים, והחלטות מינוף שגויות יכולות למחוק חשבונות מסחר שלמים. מנפו לאט ובהדרגה, רק כשאתם באמת בטוחים כשהשוק הולך לכיוון שלכם. ניסיון לפצות על הפסדים, במינופים גבוהים במיוחד סביר להניח שרק יגדילו את רמת ההפסד שלכם. בעוד שמינופים המבוצעים בתבונה, יכולים בהחלט להפוך אתכם לאנשים מבוססים הרבה יותר.