מסחר במניות למתחילים

שוק ההון האמריקאי הוא החשוב והגדול שבשוקי ההון העולמיים.
האירועים המתרחשים בשוק זה משפיעים במידה רבה על שוקי ההון בעולם כולו "השחקנים" הגדולים של השוק האמריקאי נחשבים למעצבי דעת קהל של שוקי ההון בעולם כולו.
מה תפקידה של הבורסה? הבורסה הינה מקום המפגיש בין קונים למוכרים רבים. מתוך כך נחשבת הבורסה למעין "ברומטר" זהו מדד המשקף את מצב הפעילות של המשק כולו, יחד עם זאת הוא משמש כמנוע צמיחה עיקרי לכלכלה ולמשק. המסחר בבורסות וול סטריט מתאפיין בקשת אפשרויות רחבה ביותר, החל ממגוון אדיר של מוצרי השקעה כגון מניות, אופציות, ותעודות סל.

מהי מניה?

מניה היא שטר המקנה בעלות על חלק מחברה והיא כמובן מייצגת את חלקו וזכותו של מחזיק המניה הן ברווחיות החברה והן בנכסיה, ככל שמחזיקיםבכמות מניות גדולה יותר כך גדלה מידת הבעלות.
בעבר כאשר סוחר היה רוכש מניה הוא היה מקבל "תעודת מניה" כמסמך רשמי ומהודר אשר מוכיח את בעלותו של בעל המניה בחברה.
ביימנו כאשר המסחר מתבצע בצורה אלקטרונית והיא השיטה העיקרית כנראה שלא תקבל לידיך כסוחר את התעודה, אלא הברוקר שאתה מבצע דרכו את העסקאות הוא זה ששומר בעבורה את האחזקות כמובן באופן ממוחשב.
היתרון המהותי לכך- בעבר כדי למכור מניה היית צריך לגשת עם הנייר פיזית לברוקר ולמכור. היום ניתן לבצע זאת בשיחת טלפון או על ידי לחיצה על העכבר של המחשב.

היכן נסחרות המניות?

המניות נסחרות בבורסות השונות, שהן למעשה "שוּק" לכל דבר, בו מתבצעת קניית ומכירת סוגים שונים של ניירות ערך: מניות, איגרות חוב ממשלתיות ואיגרות חוב קונצרניות, אופציות קרנות נאמנות תעודות סל ועוד.
כיצד נקבע מחיר המניה?
שווי סחירותה של המניה: המחיר בו מוכנים אנשים למכור ולקנות אותה, נקבע אך ורק על ידי כוחות השוק, כלומר ביקוש והיצע. מחירי ניירות הערך בכלל ומחירי המניות בפרט מושפעים מגורמים רבים ושונים. בטווח הארוך – משקף מחירה של כל מניה את שווי החברה, המיוצגת על ידי מניה זו, וכמובן שלגורמים הכלכליים השפעה מכרעת בטווח זה.

מדוע חברות מנפיקות מניות?

באמצעות הבורסה החברות והמשקיעים יכולים לבצע עסקאות האחד מול השני מתוך אינטרס משותף, מצד אחד החברה מעוניינת לגייס הון מהציבור לצורך מימון פעילות או השקעות, ומצד שני הציבור מעוניין להשקיע כדי להרוויח בעתיד מערך הכסף שהשקיע בחברה בהנחה מתוך הנחה ואמונה שהכסף יייצר יותר כסף . מדוע שמייסדי החברה יבקשו לחלוק את רווחיהם עם אנשים נוספים ולא לשמור את הכל לעצמם? הסיבה לכך היא שבשלב מסויים כל חברה הרי צריכה כדי להתפתח לגייס כספים גדולים יותר. כדי לגייס כספים חברה יכולה להלוות אותו מהבנק או ע"י הנפקת אג"ח או למכור חלק מאחזקות החברה, ומכירה כזו מתבצעת על ידי הנפקת מניות לציבור.

בורסת ניו יורק – NYSE

NYSE – זוהי הבורסה הגדולה ביותר בעולם בעלת שיטת מסחר הדומה לשיטה הקיימת בנאסד"ק ואשר מופעלת ע"י עושי שוק, המכונים – specialists
ה- specialist מפקח על תקינות המסחר, בה מטרתו להבטיח מסחר תקין במניה.
כל פעילות מסחרית במניה תבוצע באמצעותו.

בורסת נאסד"ק

ב 8 בפברואר 1971 החל המסחר בנאסד"ק.
מערכת היחסים בין הבורסה החדשה לבורסת NYSE הוותיקה והגדולה,היה מרתק לאורך השנים כאשר היו תקופות בהן שווי השוק של מניות נאסד"ק עלה על שווי השוק של מניות NYSE.
בורסת נאסד"ק שאבה לתוכה את מניות הטכנולוגיה,ביוטכנולוגיה,והטלקומוניקציה.
הנאסד"ק בניגוד ל- NYSE איננה זירת מסחר פיזית, אלא פלטפורמת מסחר ממוחשבת שהמסחר בה מתאפשר על ידי עושי שוק.
עושי השוק הללו המכונים- market makers מצטטים מחירי קניה ומכירה.

התגובות סגורות