מסחר בנפט

הזהב השחור כך הוא שמו השני של הנפט בעולם, הוא נחשב למשאב נגמר כזה שלא מחיה את עצמו מחדש, כמותית מתישהו יגמר הנפט בעולם, על כן הוא נחשב לאחד מהסחורות המבוקשות יותר בשוק ההון, הן בשל מחירו ושנית בשל התנודתיות הגבוהה מאוד .

מסחר בנפט מאופיין בקניית חוזים עתידיים ולא בקנייה בפועל של חבית נפט, יחידת בסיס של חבית נפט המיועדת למסחר הינה חבית בגודל 159 ליטר או 24 גלון, המרכיבים השונים אשר משפיעים על מחירה של חבית נפט בבורסה לסחורות הינם, איכות, מקום מסירה, זמן מסירה וגודל מטען, עם זאת אפשר להוסיף לכך את העובדה כי הנפט מושפע מאוד מאירועים פוליטיים, תנאי האקלים ותנאים כלכליים שונים .

היסטוריית הנפט

רובנו מכירים ומשתמשים בנפט שהינו החומר גלם של הדלק לכלי הרכב הרבים המציפים את העולם, אך משחר ההיסטוריה הנפט שימש לתחומים נוספים, במצרים העתיקה הוא שימש כמשכך כאבים, בממלכת פרס, הוא שימש כתוספת לחצי הקשתות בזמני מלחמה, באירופה שימש הנפט כעזר לתאורת בית ורחוב יחד.

קידוחים רבים של בארות נפט נמצאים פזורים בכל רחבי העולם, בסין של המאה ה – 4, היה זה נפט מעורב במי מלח, בצרפת ובעיראק של המאה ה – 8 שימש הנפט לסלילת כבישים, בארה”ב התגלתה באר הנפט הראשונה במדינת פנסילבניה ע”י אדווין דרייק, בשנים הראשונות לגילוי הנפט לא שימש לתחומים נפוצים ורק כאשר הומצא הרכב עם מנוע הבעירה הפנימית, מה שהצריך שימוש בנפט, קפץ והרקיע שחקים ערכו של הנפט בעולם, וכך גם אזלו בארות הנפט שהתגלו באותה תקופה בארה”ב, יותר מאוחר צמחה תעשיית הנפט והתגלו בארות נוספים בקליפורניה ובטקסס .

אם כן כאמור הנפשט הוא משאב אדיר וחשוב בעולמנו, המסחר בנפט הוא גורם ישיר לצורך שלו בעולם ובכמות השימוש ובאיכות שלו, מסחר עם תנודתיות גבוהה ואפשרות להפיק רווחים גבוהים וובמקביל הפסדים, על כן יש להיעזר במומחים ולדעת את התחום על בוריו לפני תחילת מסחר . ניתן לסחור בנפט דרך חוזים עתידיים .